Menu
Wstąp do związku Kim jesteśmy? Wspieraj związek Napisz do nas

Poznań: Sprawiedliwość dla sprzątaczek i portierów

Pikieta Inicjatywy Pracowniczej pod ZKZL (Poznań, 16.10.2019) Pikieta Inicjatywy Pracowniczej pod ZKZL (Poznań, 16.10.2019)

16 października w Poznaniu pod siedzibą Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych (ZKZL) Komisja przy Teatrze Ósmego Dnia i Poznańska Komisja Międzyzakładowa Inicjatywy Pracowniczej
zorganizowały protest. Wieczorem tego samego dnia odbyła się debata o outsourcingu z udziałem portierów i portierek, przedstawicieli związku zawodowego, ZKZLi zaproszonych gości.

Sprawa dotyczy osób zatrudnionych przez firmy zewnętrzne na portierniach w obiektach administrowanych przez poznański ZKZL, które straciły dwumiesięczne wynagrodzenia. Mimo że stwierdzono szereg poważnych nieprawidłowości i notoryczne łamanie praw pracowniczych, miasto – zdaniem naszego związku – legitymizuje wyzysk. Więcej na ten temat pisaliśmy w niedawno opublikowanym na naszej stronie tekście pt. „Wyzysk i pedicure. Osoby w wieku 60+ na poznańskim rynku pracy” [przeczytaj artykuł].

Poznańska Inicjatywa Pracownicza i Federacja Anarchistyczna zamierza rozpocząć szerszą kampanię dotyczącą wykorzystywania pracowników i pracownic najmowanych do ochrony czy usług sprzątających. W ciągu ostatnich 5 lat stawaliśmy w obronie sprzątaczek z Uniwersytetu Adama Mickiewicza, poznańskich sądów czy portierów z Uniwersytetu Przyrodniczego. Obecnie pod auspicjami IP organizują się grupa pracownic w Toruniu. Pomimo ogólnej poprawy sytuacji na rynku pracy, w sektorze usług ochroniarskich i sprzątających, gdzie zatrudniani są często seniorzy, ciągle panuje wyzysk i poniżające warunki pracy.

W następnym, 53 numerze Biuletynu IP poświęcimy więcej miejsca na opis zjawiska i omówienie podjętych kierunków działania.

Powrót na górę