EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Film z protestu byłych pracowników szpitala

Byli pracownicy szpitala w Kostrzynie na sesji powiatu gorzowskiego, grudzień 2012
Byli pracownicy szpitala w Kostrzynie na sesji powiatu gorzowskiego, grudzień 2012

W internecie ukazał się materiał filmowy z protestu byłych pracowników szpitala w Kostrzynie, który odbył się 28 grudnia na sesji rady budżetowej w Gorzowie Wielkopolskim. Zachęcamy do obejrzenia relacji filmowej, która opisuje dramaty pracownicze oraz fatalną politykę państwa i samorządu jeśli chodzi o służbę zdrowia, jej zadłużenie i prywatyzację.

Wypowiadające się w filmie byłe pracownice publicznego szpitala w Kostrzynie, w tym członkini Inicjatywy Pracowniczej, Barbara Rosołowska, opisują trudną sytuację pracowników zlikwidowanego szpitala. Od 5 lat czekają oni na wypłatę zaległych wynagrodzeń i odszkodowań. Przed prywatyzacją szpitala w 2007 r. pracownicy przez blisko pół roku zarabiali 500 zł miesięcznie, po czym 100 osób bez odpraw zostało zwolnionych, a reszta zatrudniona w prywatnej spółce, do dziś otrzymując zarobki minimalne.

Radni już w zeszłym roku zapisali w projekcie budżetu na 2012 r. wypłatę części zobowiązań pracowniczych, ale pieniądze te nigdy nie zostały wypłacone. Niektórym należy sie nawet 20-30 tys zł. Pielęgniarki obawiają się, że sytuacja powtórzy się w 2013 r. W apelu do radnych mówią, że czują się oszukane i nie chcą już prosić, tylko żądają wypłaty ich zaległych poborów. Przypominają zgromadzony radnym, że rada to nie zarząd prywatnej spółki, a samorządowcy powinni służyć mieszkańcom. Przewodniczący rady tymczasem ripostuje, że "nikt nie ma prawa wybierać presji na radnych" i poucza, na czym polega demokracja. Aż chciałoby sie zapytać: czy na tym, że radni robią wszystko, by nie wypłacić zasądzonych poborów, a pielęgniarki pracują za darmo? Równoczesnie powiat poprzez nieukończenie procedury likwidacji szpitala doprowadza do wzrostu publicznego długu.

Z powodu protestu sesję budżetową przełożono na styczeń, a radni mają dyskutować w komisjach nad stosownymi uchwałami. Zachęcamy do ropowszechniania filmu, bo to nie jest jedynie lokalny konflikt, tylko obraz tego, jak w Polsce łamie się prawa pracownicze oraz jakie są konsekwencje prywatyzacji służby zdrowia dla pracowników i pacjentów.

Prostest byłych pracowników szpitala w Kostrzynie

Realizacja i montaż: Jakub Pikulik dla Gazety Lubuskiej

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.