EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Nowe fakty w sprawie zaległych pensji pracowników szpitala w Kostrzynie nad Odrą

Nowe fakty w sprawie zaległych pensji pracowników szpitala w Kostrzynie nad Odrą

Od 2007 roku pracownice i pracownicy szpitala w Kostrzynie nad Odrą walczą o swoje zaległe pensje i odprawy. Zostali zwolnieni, a w miejsce dotychczasowej placówki (SP ZOZ), powołano nową, prywatną firmę z siedzibą w Szczecinie, która przejęła budynki, wyposażenie i część personelu, ale nie przejęła zobowiązań wobec załogi. Pracownice i pracownicy złożyły pozwy do sądu, który nakazał wypłatę wynagrodzeń przez SP ZOZ, ale komornik nie miał już czego zająć. Dopóki placówka była w likwidacji, nie mógł też domagać się pieniędzy od organu założycielskiego – starostwa powiatowego w Gorzowie Wlkp. Aby uniknąć roszczeń (120 mln. zł, w tym 7 mln. tytułem zaległości pracowniczych) starostwo w nieskończoność wydłużało okres likwidacji. Każdego dnia dług rósł o 21 tys. złotych.

15 lipca br. na wniosek firmy rewindykacyjnej z Poznania, SP ZOZ w likwidacji został wyrejestrowany z  KRS.  Był to sztuczny twór skutecznie blokujący odzyskanie zaległych wypłat. Byłe pracownice i pracownicy składają obecnie swoje  pozwy przeciwko Starostwu Powiatowemu w Gorzowie Wlkp. Pierwsza rozprawa odbędzie się 17 września w Sądzie Rejonowym w Słubicach.

W wyniku wielokrotnych działań, nacisków, pikiet i demonstracji byłych pracowników oraz członków i sympatyków OZZ Inicjatywa Pracownicza, już wcześniej zarząd powiatu gorzowskiego przekazał 200 tys. zł dla najbardziej potrzebujących, ciężko chorych osób. 14 z nich dostało w całości swoje pieniądze. Protestujący proponowali tę sumę zwiększyć do jednego miliona zł , niestety nie było  poparcia dla tego pomysłu ze strony radnych powiatowych, nawet tych pochodzących z Kostrzyna.

16 listopada odbędą się wybory samorządowe. Osoby odpowiedzialne za prywatyzację szpitala w Kostrzynie oraz za nie wypłacenie zaległych wypłat 340 byłym pracownikom, zamierzają w nich znowu startować, ponieważ świetnie im się żyje na koszt nas wszystkich. W związku z tym byli pracownicy SP ZOZ z Kostrzyna wraz z działaczami i sympatykami OZZ Inicjatywa Pracownicza przygotowują szeroką kampanie antywyborczą, skierowana przeciwko osobom najbardziej odpowiedzialnym i decyzyjnym w tej sprawie: obecnemu staroście gorzowskiemu Józefowi Kruczkowskiemu, wicestaroście Grzegorzowi Tomczakowi, przewodniczącemu rady powiatu Ryszardowi Iljaszewiczowi i członkom zarządu powiatu Pawłowi Pisarkowi i Stanisławowi Łuczkowskiemu. Politycy ci uczestniczą w pracach samorządu po kilka kadencji, niektórzy nawet 20 lat. Znane są powszechnie z antyspołecznej i antysocjalnej postawy i poglądów.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.