EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Komisja IP w Avon Distribution wywalczyła korzystniejsze porozumienie dla pracowników

Avon w Garwolinie
Avon w Garwolinie

Sukcesem zakończyły się długie negocjacje porozumienia w sprawie warunków pracy i wynagrodzenia podczas epidemii zawartego między Komisja Zakładową OZZ IP przy Avon Distribution w Garwolinie, a kierownictwem zakładu. Naszej komisji udało się zabezpieczyć miejsca pracy i zredukować wysokość obniżek, pokazując tym samym, że warto jest walczyć o lepsze warunki pracy. W sytuacji obecnego kryzysu tym bardziej należy walczyć o swoje prawa i warunki pracy, gdyż to dzięki naszej pracy zakłady pracy działają, a społeczeństwo funkcjonuje.

Ustawy kryzysowe – tzw. „Tarcze Morawieckiego” – przewidują, zgodnie z artykułem 15g Tarczy 1.0 (Dz.U. 2020 poz. 568), że przedsiębiorstwa, w których nastąpił spadek obrotów, mogą ubiegać się o rządową pomoc m.in. w postaci dopłat do płac roboczych pracowników i pracowniczek. Ze względu na niski poziom uzwiązkowienia w Polsce bardzo często przedsiębiorcy podpisują porozumienia w takiej postaci, w jakiej jest to dla nich wygodne, nie pytając pracowników o zdanie. Wyłaniają „reprezentację pracowniczą”, która zaakceptuje wszystko, o co się ją poprosi. Inaczej sytuacja wygląda w zakładach Avon w Garwolinie, gdzie nasza komisja zorganizowała i przeprowadziła z pozytywnym rezultatem negocjacje dotyczące warunków pracy i wynagrodzenia w okresie trwania przepisów nadzwyczajnych związanych z epidemią koronawirusa. Tylko organizacja pracownicza zasiadająca do stołu z pracodawcą może realnie i skutecznie reprezentować potrzeby i interes pracowniczy. Tylko w ten sposób można zadbać o to, by koszty kryzysu były rozłożone sprawiedliwie między firmę i pracowników, a hasło ochrony miejsc pracy nie było tylko pustymi słowami.

Związkowcom udało się zmniejszyć wielkość proponowanej obniżki wymiaru pracy i wynagrodzeń z zaproponowanych początkowo przez pracodawcę 20% – czyli maksymalnego wymiaru przewidywanego przez ustawę – do poziomu 5%.

Ponadto pracownicy zakładów otrzymują wraz z porozumieniem czteromiesięczną gwarancję utrzymania zatrudnienia. Ten zrealizowany w porozumieniu postulat pokazuje, że pracownicy mogą wywalczyć realną ochronę miejsc pracy. Porozumienie przewiduje rozłożenie kosztu kryzysu na wszystkich pracowników solidarnie: obejmuje prócz pracowników operacyjnych także kierowników. Wprowadzono także korzystne zapisy dotyczące sposobu naliczania wynagrodzeń i dodatków: naliczenie premii czy naliczania ewentualnych odpraw na podstawie wynagrodzenia sprzed obniżki, a także zapis o zachowaniu przez pracowników pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Co niezwykle ważne, udało się zablokować bardzo niekorzystną propozycję pracodawcy by przedłużyć okres rozliczeniowy do końca roku kalendarzowego. Jest to rozwiązanie, które samo w sobie otwierałoby furtkę do nadużyć w rozliczaniu czasu pracy i wynagrodzeń pracowników, deregulujące warunki pracy i wprowadzające niepewność i niestabilność zatrudnienia.

Dzięki staraniom związkowców i związkowczyń z Avon Distribution, przy wsparciu Komisji Krajowej IP, otrzymaliśmy porozumienie, w którym tarcza broni nie tylko przedsiębiorstwo, ale i pracujących w nim dzień w dzień podczas trwającej epidemii pracownic i pracowników. Należy pamiętać, że jest to porozumienie kryzysowe, a zatem dotyczące sytuacji, gdy kondycja firmy ulega pogorszeniu. Działania komisji w Avon pokazują, że w tak trudnej sytuacji tylko aktywna postawa organizacji pracowniczych pozwala zapewnić rozwiązania korzystne dla zarówno dla pracowników jak i pracodawcy.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.