EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Kantar Polska: komunikat komisji IP po konsultacjach zwolnień grupowych

Kantar Polska: komunikat komisji IP po konsultacjach zwolnień grupowych

W poniedziałek 16 listopada zakończył się proces konsultacji zwolnień grupowych w Kantar Polska S.A. - firmie badawczej, w której od września br. działa komisja zakładowa Inicjatywy Pracowniczej. Komisja naszego związku zdecydowała się nie podpisywać porozumienia ws. zwolnień, uznając, że warunki zaproponowane przez pracodawcę nie spełniają oczekiwań załogi. Poniżej publikujemy komunikat Komisji Zakładowej OZZ Inicjatywa Pracownicza przy Kantar Polska S.A. ws. konsultacji zwolnień grupowych w firmie.

 

Jako komisja zakładowa w Kantarze zakończyliśmy w poniedziałek 16 listopada serię rozmów z zarządem naszej firmy, które prowadziliśmy od końca października w związku z uruchomieniem procedury zwolnień grupowych. W toku konsultacji ustaliliśmy, że nie chcemy podpisywać porozumienia na oferowanych warunkach.

Proponowany przez firmę pakiet, zawierał - oprócz ustawowego minimum – następujące rozwiązania:
• kilkumiesięczne przedłużenie abonamentu w prywatnej opiece medycznej dla osób z procesami leczenia będącymi w toku,
• konsultacje przygotowujące do wejścia na rynek pracy,
• zwrot części oszczędności poczynionych poprzez wcześniejszą obniżkę wynagrodzeń w pierwszej połowie 2020 roku dla zwalnianych,
• uwzględnienie współpracy w oparciu o umowy cywilnoprawne w obliczaniu okresu wypowiedzenia oraz
• wprowadzenie programu dobrowolnych odejść,
W naszej opinii, propozycja ta nie była wystarczającym zabezpieczeniem dla osób tracących pracę w trakcie kryzysu związanego z epidemią.

Obawy rodziła przede wszystkim sytuacja pracowników z jednomiesięcznym okresem wypowiedzenia i jednomiesięczną odprawą, które - w szczególności w czasie epidemii - nie zapewniają zwalnianym osobom akceptowanego przez nas poziomu bezpieczeństwa socjalno-finansowego. Wielkość odpraw utrzymano na poziomie ustawowego minimum gwarantowanego stażem pracy - zniesiono jedynie górną granicę ich wysokości (10-krotność minimalnego wynagrodzenia wprowadzoną w Covidowej Tarczy 4.0), co stanowiło ukłon w stronę najlepiej zarabiających pracowników.

Na decyzję o odmowie wpłynął także brak choćby tymczasowej gwarancji zatrudnienia dla pozostających w firmie pracowników, którzy w obliczu trwającego kryzysu i postępującej restrukturyzacji firmy nadal odczuwają zagrożenie zwolnieniem. Nie udało się również uzyskać pisemnej gwarancji, że osoby zwalniane w 2021 roku będą miały zapewnione takie same warunki odejść, jak osoby zwalniane obecnie.

Zarząd nie zgodził się dodatkowo na wpisanie do porozumienia elementów uznanych przez pracownice i pracowników jako najważniejsze w ramach przeprowadzonej przez nas ankiety restrukturyzacyjnej, czyli zwiększenia wysokości odpraw, uwarunkowanego pandemią odroczenia zwolnień o dwa miesiące czy też uwzględnienia współpracy cywilnoprawnej przy obliczaniu wysokości należnych odpraw.

W świetle powyższych przedstawicielki i przedstawiciele komisji zakładowej w Kantarze odrzucili zaproponowany projekt porozumienia.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.