EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Stanowisko Komisji Krajowej ws. antyzwiązkowych represji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Protest przeciwko anty-związkowym represjom na Uniwersytecie Pedagogicznym (Kraków, 4.11.2021)
Protest przeciwko anty-związkowym represjom na Uniwersytecie Pedagogicznym (Kraków, 4.11.2021) (fot. Łukasz Surowiec)

Stanowisko przyjęte przez Komisję Krajową OZZ Inicjatywa Pracownicza w związku z represjami wymierzonymi w komisję naszego związku działającą na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

 

Poznań, 4 listopada 2021 r.

Stanowisko Komisji Krajowej OZZ Inicjatywa Pracownicza ws. antyzwiązkowych represji na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Komisja Krajowa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego „Inicjatywa Pracownicza” wyraża głębokie oburzenie anty-związkowymi działaniami władz Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Nasz stanowczy sprzeciw budzą w szczególności:

  1. Bezprawne zwolnienie z pracy reprezentantki komisji Inicjatywy Pracowniczej, dr Ewy Żmijewskiej, którego dokonano bez zgody zarządu Komisji Inicjatywy Pracowniczej działającej na Uniwersytecie Pedagogicznym, tym samym naruszając przepisy o szczególnej ochronie stosunku pracy osób reprezentujących zakładowe i międzyzakładowe organizacje związkowe;

  2. Zamiar zwolnienia w trybie dyscyplinarnym kolejnej reprezentantki komisji Inicjatywy Pracowniczej, dr Anny Stolińskiej, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego, motywowany „utratą zaufania” i „działaniem na szkodę uczelni”. Te ogólnikowe zarzuty związane są ściśle z wykonywaniem przez dr Stolińską jej funkcji reprezentantki komisji Inicjatywy Pracowniczej;

  3. Zamiar zwolnienia członkini komisji Inicjatywy Pracowniczej, dr Małgorzaty Trojańskiej, pod pretekstem rzekomego „ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych”.

  4. Ukaranie naganą z wpisaniem do akt i oddelegowanie na inne stanowisko pani Barbary Stachowicz, za skorzystanie z przysługującego jej prawa do wolności wypowiedzi i krytyki działań pracodawcy w mediach społecznościowych.

Oprócz wyżej opisanych sytuacji, władze uczelni od dłuższego czasu ignorują wnioski komisji Inicjatywy Pracowniczej o przedstawienie informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej oraz umożliwienie prowadzenia działalności informacyjnej na terenie zakładu pracy. W publicznych wypowiedziach w mediach, rektor Uniwersytetu Pedagogicznego, prof. dr hab. Piotr Borek oraz kanclerz Uniwersytetu, dr Krzysztof Wąsowicz, regularnie podważają także legalny status komisji naszego związku – i to pomimo otrzymania dokumentów potwierdzających, że organizacja ta powstała zgodnie z przepisami Ustawy o związkach zawodowych oraz statutu OZZ Inicjatywa Pracownicza.

Działania i postawa władz uczelni, w naszym odczuciu jednoznacznie świadczą o tym, że zarówno rektor, jak i kanclerz w sposób bezwzględny starają się uniemożliwić legalną działalność związkową na terenie Uniwersytetu Pedagogicznego. Jest to praktyka zasługująca na jednoznaczne potępienie, tym bardziej że dochodzi do niej w instytucji publicznej, która w większym stopniu powinna przykładać wagę do respektowania podstawowych praw i wolności związkowych. Nasze zdumienie budzi także bierność trzech pozostałych organizacji związkowych działających na uczelni, które nie reagują w żaden sposób na łamanie przez rektora i kanclerza Uniwersytetu podstawowych praw i wolności związkowych.

W każdym przypadku, gdy działacze i działaczki naszego związku padają ofiarą represji ze strony pracodawców, mogą oni i one liczyć na wsparcie zarówno władz krajowych OZZ Inicjatywa Pracownicza, jak i pozostałych komisji zakładowych i międzyzakładowych. Nasza organizacja związkowa działa zgodnie z hasłem „Uderzenie w jednego lub jedną z nas traktujemy jak uderzenie we wszystkich” - dlatego też deklarujemy nasze pełne poparcie dla działań prowadzonych przez komisję Inicjatywy Pracowniczej działającą na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie i traktujemy działania rektora Piotra Borka i kanclerza Krzysztofa Wąsowicza jako uderzenie w cały związek Inicjatywa Pracownicza.

Deklarujemy także, iż wszystkim osobom, które padły lub padną ofiarami anty-związkowych represji na Uniwersytecie Pedagogicznym zostanie udzielone takie wsparcie prawne, materialne i organizacyjne, jakie tylko nasz związek będzie w stanie zaoferować.

Wzywamy także wszystkich pracowników i pracownice Uniwersytetu Pedagogicznego, pozostałe organizacje związkowe działające na uczelni, studentów i studentki oraz całą społeczność akademicką do przyłączenia się do protestów przeciwko działaniom władz Uniwersytetu Pedagogicznego, wsparcia komisji Inicjatywy Pracowniczej na UP w prowadzonym przez nią sporze zbiorowym z pracodawcą oraz przeciwstawienia się anty-związkowym działaniom władz uczelni.

Komisja Krajowa OZZ Inicjatywa Pracownicza

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.