EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT

Racibórz: Pilarszczyzna po raz trzeci

16 czerwca w Raciborzu odbyło się już trzecie spotkanie środowisk anarcho-syndykalistycznych „Pilarszczyzna”, tym razem pod hasłem „Anarchosyndykalizm wczoraj i dziś”. Trzecia edycja Pilarszczyzny zmobilizowała  anarchosyndykalistów z wszystkich stron Polski, od Pomorza, po Podkarpacie.

Jako pierwsi swój wykład wygłosili Rafał Górski i Michał Przyborowski nakreślając historię działaczy i inicjatyw syndykalistycznych w przedwojennej Polsce. Jak zwykle przy takich okazjach nie zabrakło anegdot i nieznanych szerzej ciekawostek. Wykład uzupełniała wystawa grafik z przedwojennej prasy (Front Robotniczy i Der Syndikalist), którą mogli obejrzeć zebrani.
Jako drugi zaprezentował się Jarosław Urbański przybliżając czym jest idea autonomii robotniczej.  Część wykładu Urbański przeznaczył na scharakteryzowanie fenomenu walki pracowniczej w zakładach H.Cegielskiego w Poznaniu – zastąpił tym samym nieobecnego z powodu choroby Marcela Szarego.

Kuba Grzegorzczyk z CK-LA przedstawił referat: „Praca czasowa – wyzwanie dla związków zawodowych i ruchów społecznych”. W związku z rosnąca z roku na rok ilością osób zatrudnianych na tzw. „umowy śmieciowe” CK-LA stała się inicjatorem kampanii dot. pracowników czasowych. Materiał ten w całości drukujemy jako dodatek do tego wydania Biuletynu IP.

Następnie przyszedł czas na część artystyczną, to znaczy występ gościa muzycznego – znanego barda podziemnej pieśni eko-anarchistycznej, Janusza Reichela. Występ wypadł znakomicie, a dzięki sprzyjającej pogodzie mógł odbyć się w plenerze co dodało Pilarszczyznie, nieco piknikowego, ale i integracyjnego charakteru.

Po bisach Janusza zgromadzeni udali się ponownie do sali domu kultury aby wysłuchać Bartka Kantorczyka, z gdańskiej komisji IP przy poczcie. Opowiedział o tym jak dyrekcja Poczty Polskiej nie przestrzega postanowień postrajkowych, charakteryzując przy tym swoje niewesołe warunki pracy.

Trzecia Pilarszczyzna wypadła znakomicie, mimo problemów, których nie da się niestety uniknąć przy tego typu przedsięwzięciach. Organizatorzy, czyli śląska sekcja IP,  już planują kolejną edycję tej, zyskującej coraz większy oddźwięk imprezy. (MG)

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
530 377 534
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 530 377 534
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.