EN/DE/FR УКР/РУС KONTAKT
tik tok

Goleniów: Inspekcja Pracy w sprawie Baltic Spinning

Baltic_2Otrzymaliśmy od jednego z pracownika dokumenty z Okręgowej Inspekcji Pracy ze Szczecina świadczące o tym, że łamanie praw pracowniczych w Baltic Spinning miało miejsce od wielu miesięcy. Przypomnijmy, że w lutym br. firma zwolniła trzy osoby z Inicjatywy Pracowniczej, dopuszczają się dyskryminacji ze względu na przynależność związkową.

W styczniu 2010 Okręgowa Inspekcja Pracy przeprowadzała kontrolę w zakładach Baltic Spinnig na podstawie wniosku złożonego przez jednego z pracownika firmy. Jak czytamy w raporcie kontrola wykazała naruszenie przez pracodawcę przynajmniej kilku norm prawa pracy. Po pierwsze stwierdzono przypadki niewłaściwego dysponowania Zakładowym Funduszem Świadczeń Socjalnych, w tym przypadki nie wypłacenia członkom załogi bonów świątecznych w grudniu 2009 roku. Dwa: stwierdzono przypadki nie zapewnienia 11-godzinnej przerwy odpoczynku dobowego w myśl art. 132 § 1 Kodeksu pracy. Trzy: Inspekcja Pracy wydała zalecenie działań w celu przeciwdziałania mobbingowi na podstawie art. 94(3) § 1 Kodeksu pracy. Cztery: w toku kontroli stwierdzono przypadki zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę na podstawie art. 22 § 1 Kodeksu pracy.

Wreszcie Inspekcja Pracy potwierdziła fakt zatrudnienia na początku 2010 roku 10 osób, nie będących na etacie firmy, do odśnieżania dachu. Z informacji i dokumentów jakie posiada związek wynika, iż osoby te zostały pierwotnie zatrudnione „na czarno”, a umowy cywilnoprawne zawarto z nimi pod presją kontroli PIP.

OZZ Inicjatywa Pracownicza
Komisja Krajowa

ul. Kościelna 4/1a, 60-538 Poznań
514-252-205
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
REGON: 634611023
NIP: 779-22-38-665

Przystąp do związku

Czy związki zawodowe kojarzą ci się tylko z wielkimi, biurokratycznymi centralami i „etatowymi działaczami”, którzy wchodzą w układy z pracodawcami oraz elitami politycznymi? Nie musi tak być! OZZIP jest związkiem zawodowym, który powstał, aby stworzyć inny model działalności związkowej.

tel. kontaktowy: 514-252-205
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kontakt dla prasy

tel. kontaktowy: 501 303 351
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

In english

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.